خطاهای نصب آسانسور

خطاهای نصب آسانسور

با توسعه جامعه مدرن، آسانسور به عنوان ابزاری برای انتقال وسایل بالا و پایین در داخل ساختمان‌های بلند، توسعه یافته‌اند.

به گزارش اداره ایمنی و بهداشت حرفه‌ای، هر ساله تقریبا، ۳۰ نفر در تصادفات مربوط به آسانسور کشته می‌شوند. عوامل مختلفی می‌توانند در اختلال عملکرد آسانسور و خرابی آن نقش داشته باشند. اقدامات پیشگیرانه، بسیار آسان‌تر از تعمیر آسانسور خراب است و بازرسی منظم اولین قدم برای اطمینان از عملکرد مناسب دستگاه است. در واقع، بازرسی های منظم همراه با تعمیر و نگهداری به شیوه درست می‌تواند با از بین بردن زمان خرابی، به میزان قابل توجهی مصرف انرژی را کاهش دهد و از اتلاف زمان و هزینه‌های گزاف جلوگیری کند.

برخی از متداول ترین مشکلات در صنهعت آسانسور مانند؛ گرفتگی یا بسته نشدن درب، گیر افتادن آسانسور در بین طبقات، صداهای عجیب و غریب از شافت، سواری با دست انداز یا کند یا میزان غیرمعمول مصرف انرژی است. تمامی این مشکلات می‌تواند در زمان نصب آسانسور به وجود بیاید.

اکثریت این حوادث به دلیل حفاظت نادرست یا ناکافی سقوط رخ می دهد. در واقع تقریباً نیمی از کشته شدگان تصادفات آسانسور از سقوط به پایین شفت کشته می شوند. حدود یک سوم مرگ و میر آسانسور ناشی از گرفتار شدن کارگران بین یا ضربه توسط اشیاء است. تعداد کمی از مرگ و میر ناشی از برق گرفتگی است. با آموزش ایمنی درست می‌توان، از تمام آسیب‌های مربوط به خرابی آسانسور جلوگیری کرد.

در ادامه با ما همراه باشید تا خطاهای نصب آسانسور را با هم بررسی کنیم و به دنبال راه‌حل‌هایی برای رفع این مشکلات احتمالی باشیم.

خطاهای رایج در نصب آسانسور

خطاهای رایج در نصب آسانسور
خطاهای رایج در نصب آسانسور

۱.  قطع برق آسانسور

آسانسورها هنگام کار عادی به مقدار قابل توجهی انرژی الکتریکی نیاز دارند. برای عملکرد صحیح باید در هر زمان توان کافی برای جبران بار کامل وجود داشته باشد. آسانسور هیدرولیک از برق بیشتری در جهت بالا استفاده خواهند کرد، اما برای پایین آوردن اتومبیل نیروی کمی لازم است. آسانسور کششی استفاده از توان را با یک وزنه مقابل جبران می‌کنند. پس همانطور که گفنه شد؛ آسانسورها نیازمند تامین انرژِی برق زیادی از ژنراتورهای نیرومند برق هستند.

به روزرسانی ولتاژ می‌تواند بر عملکرد موتور آنها تأثیر بسزایی داشته باشد و به روزرسانی سیستم نیز می‌تواند به آسانسور آسیب برساند. قطع کننده مدار خود را بررسی کنید. آسانسور ممکن است به راحتی دچار قطعی برق شود. برخی از مدل های آسانسور دارای یک سوئیچ داخلی برای تنظیم مجدد تمام تنظیمات کارخانه و بازیابی برق هستند.

مشکلاتی که با قطع شدن برق در آسانسور ایجاد می‌شود

مشکلاتی که با قطع شدن برق در آسانسور ایجاد می‌شود
مشکلاتی که با قطع شدن برق در آسانسور ایجاد می‌شود

۲. توقف های ناگهانی در آسانسور

توقف های ناگهانی یا در اثر قطع برق یا آسانسور با ضعف نگهداری اتفاق می‌افتد. هنگامی که آسانسور به هر طبقه می‌رسد، برنامه ریزی شده است که به آرامی متوقف شود. هنگامی که این برنامه نویسی نادرست است و یا خرابی برق وجود دارد، مسافران ممکن است سقوط کنند.

باز نشدن دربهای آسانسور

وقتی درب های محفظه در توقف باز نشوند، می‌تواند به سرعت برای مسافران گرفتار در هواپیما بسیار ناخوشایند باشد. افراد مبتلا به کلاستروفوبیا یا اختلالات اضطرابی ممکن است دچار وحشت شوند.

ماشین آلات ضعیف نگهداری شده: آسانسور دستگاه پیچیده‌ای است که برای اطمینان از عملکرد صحیح ماشین، کابلها، کشنده‌ها، تله‌های هوا، ردیاب‌های حرکتی، برنامه نویسی و سایر قطعات نیاز به تعمیر و نگهداری منظم دارد. اگر یک تکنسین نتواند تعمیر و نگهداری و تعمیرات مناسب را انجام دهد، مردم در معرض خطر بیشتری برای آسیب دیدگی آسانسور قرار دارند.

راه حل برای خطاهای نصب آسانسور

بررسی کیفیت انرژی اسانسور

بررسی کیفیت برق می‌تواند گسل‌های متداول مانند؛ ولتاژ کم یا زیاد را پیدا کند. به عنوان مثال؛ ترموگرافی مادون قرمز، نوسانات شدید دما را اندازه‌گیری می‌کند و به شناسایی مشکلات احتمالی، پیش از خرابی سیستم کمک کند. گرم شدن فیوزها با استفاده از فناوری مادون قرمز بسیار راحت تر شناسایی می‌شود.

میخ‌های فرسوده

میخ‌های فرسوده؛ باعث سایش بیشتر طناب‌ها می‌شوند، در نتیجه سطح سایش در میخ‌ها بیشتر می‌شود. در حالت ایده آل، بازرسی مناسب از وقوع این امر جلوگیری می‌کند. اما با شروع آن، ایجاد آسیب، اجتناب ناپذیر است.

راه حل: تعویض میخ‌های فرسوده

میخ قرقره ای است که به طناب های بالابر آسانسور متصل است. آنها با هم به عنوان سیستمی کار می‌نند تا هم آسانسور را جابجا کنند و هم آن را بین طبقه معلق نگه دارند. با گذشت زمان، با فرسوده شدن میخ ها، فشار بیشتری به طناب ها وارد می‌نند که باعث تاخیر و برجستگی می‌شود. می‌توان برای اصلاح این مشکل شیارها را دوباره شیار زد یا کلاً تعویض کرد.

روغن و روغن آلوده

دقیقاً مانند موتور اتومبیل، آسانسورها به روان کنندها و روغن ها اعتماد می‌کنند تا بدون ایجاد خراش و اصطکاک، قطعات فلزی را به راحتی روان کنند. همانطور که گفته شد، ذرات فلز میتوانند به مرور زمان روان کنندها را تراشیده و آلوده کنند. در بازرسی، سطح فلزات در روغن و روان کنندهابررسی می‌شود و میتوان آنها را درست مانند ماشین تغییر داد.

۳. آلودگی

پس از سایش، انتشار ذرات کوچک فلز به روغن منجر می‌شود که در عملکرد سیستم آسانسور اختلال ایجاد شود. روغنکاری نامناسب یا مهر و موم های فرسوده نیز می‌تواند عملکرد صحیح را مختل کند.

راه حل: تجزیه و تحلیل روغن و روغنکاری

برای اطمینان از اینکه آسانسور شما تحت تأثیر این آلودگی‌ها قرار نگرفته است، باید تجزیه و تحلیل مناسبی انجام شود؛ که در آن ویژگی‌های خاصی از روغن را بررسی کنید، که می‌تواند نشان دهنده آلودگی یا فرسودگی موتور آسانسور باشد. به عنوان مثال، سطح بالای فلز در روغن جعبه دنده می‌تواند به معنی ساییدگی زودرس در تاج چرخ دنده باشد. همچنین؛ سطح بالای آلومینیوم در یک مخزن هیدرولیک می‌تواند به معنی ساییدگی در محفظه پمپ باشد.

۴. خرابی بلبرینگ (یاتاقان) در آسانسور

ارتعاشات داخل موتور، منجر به  ایجاد سر و صدای بلبرینگ‌ها می‌شود. اگرچه درایوهای فرکانس متغیر می‌توانند به کاهش مصرف انرژی موتور کمک کنند، اما آنها همچنین می‌توانند باعث ایجاد جریان حالت متداولی شوند. یک محصول جانبی که ارتعاشات را به سطح خطرناکی افزایش می‌دهد.

چه عواملی باعث خرابی‌های یاتاقان می‌شود؟

وقتی یاتاقان پس از استفاده خنک می‌شود، فلز، هوا و روان کننده منقبض می‌توانند خلا ایجاد کنند که باید توسط مهر و موم شوند. اگر پوشانندگی‌ها نتوانند خلا را حفظ کنند، یاتاقان یا واحد توپی مهر و موم شده هوای بیرون و آب را به درون خود می‌مکد. وقتی این آلودگی‌ها از طریق گریس در یاتاقان‌ها به گردش در می‌آیند، اجزای داخلی فرسوده می‌شوند و احتمالاً ماهیت آنها تغییر می‌کند. هنگامی که یاتاقان فرسوده شد، سرعت سایش با مهر و موم‌هایی که دیگر آلاینده‌ها را از بین نمی‌برند، تسریع می‌شود و در مجاورت گرمای زیاد ممکن است خراب شود و در نهایت روان کننده‌ها را از بین ببرد و منجر به خرابی فاجعه بار شود.

راه حل: جاذب‌های استقرایی

یک جاذب القایی، CoolBLUE می‌تواند این جریانات را جذب کرده و از خرابی‎های احتمالی محافظت کند. این جاذب همچنین اطمینان حاصل می‌کند که تمام زمینه‌ها به هم متصل و ایمن هستند و باعث می‌شود مسائل ناشی از نویز الکتریکی موجود در زمین؛ که می‌توانند سیستم‌ها را خارج کنند، به حداقل برسد.

۵. تنظیم نامناسب موتور در اثر تراز نبودن شافت

تراز بودن شافت هنگام اتصال قطعه دیگری به موتور الکتریکی بسیار مهم است. زیرا تراز نامناسب، باعث سایش در یاتاقان‌های موتور می‌شود.

دستگاه و روش تراز بندی ریل های راهنما در شافت آسانسور:

واحد تراز وسط شافت آسانسور در جهت مخالف امتداد دارد و با قسمتهای پشتیبانی در هر قسمت انتهایی پشتیبانی می‌شود.

راه حل: اندازه گیری لیزر

تراز شدن شافت را می‌توان، با استفاده از تجهیزات اندازه‌گیری لیزر یا به سادگی با استفاده از لبه و رشته مستقیم تشخیص داد. با خرید یک دستگاه دنده‌ای با موتور نصب شده در فلنج، می‌توان نیاز به هم ترازی را کاملاً برطرف کرد که در صورت جدا شدن دستگاه نیازی به تراز نیست.

۶. شناسایی دربهای معیوب آسانسور

یکی دیگر از مشکلات رایج و خطرناک در زمان نصب آسانسور شیوه نادرست در نصب درب آن است که بیشتر در آسانسورهایی با درهای کشویی اتفاق می‌افتد. وسایل محافظتی درب‌ها مانند چشم‌های الکترونیکی ممکن است باعث اختلال در عملکرد ناگهانی یا سریع بسته شدن در هنگام ورود و خروج مسافران شود و به آنها آسیب برساند. همچنین نصب غیر ایمن؛ ممکن است به قفل شدن در به روی مسافران در داخل کابین و یا باز نشدن به صورت کامل، به دام افتادن مسافران بین دربها منجر شود. این قضیه می‌تواند بسیار خطرناک باشد، به خصوص اگر آسانسور به طور ناگهانی حرکت کند در حالی که شخصی در آن گیر افتاده باشد.

سقوط در چاه آسانسور ممکن است شدیدترین نوع صدمات و بیشترین تعداد کشته‌ها را در بین انواع حوادث آسانسور ایجاد کند. شافت آسانسور شافت عمودی در ساختمان است؛ که امکان عبور آسانسور از کف به کف را فراهم می‌کند. به عبارت دیگر، شافت آسانسور فضای بسته‌ای است که در آن کابین آسانسور به سمت بالا و پایین حرکت می‌کند. هنگام سقوط مسافران به شافت، حوادث شافت آسانسور رخ می دهد. این حوادث می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد، از جمله: قفل درب معیوب، سطح تراز نشده آسانسور، تجهیزات نامناسب، باز کردن نادرست درب راه شافت.

۷. سرعت بیش از حد آسانسور

سرعت بیش از حد نتیجه عملکرد اشتباه وزنه‌های مقابل یا سیستم‌های کنترل است. هنگامی که آسانسورها به سمت بالا یا پایین می‌لرزند، باعث سقوط مسافران می‌شود و صدمات و آسیب‌های جبران ناپذیری را به همراه خواهد داشت.

۸. سقوط به چاه‌ (شافت) آسانسور

اشتباهات رایجی که هنگام نصب آسانسور خانگی باید از آنها جلوگیری کنید:

ابعاد درب‌های فرود در آسانسور، باید متناسب با کشش کابین باشد.

قبل از نصب آسانسور، سخت افزار درب فرود باید نصب شود.

خط تلفن، چراغ و فن‌های اضطراری باید حتی قبل از راه اندازی آسانسور به طور مناسب بررسی شوند.

گودال آسانسور قبل از نصب آسانسور باید از آب و سایر مواد پاک باشد.

گودال بتنی نیاز به هم ترازی با سطح زمین دارد.

درب‌های فرود باید سالم و دارای استحکام باشند و به شیوه‌ی مناسب و ایمن نصب شوند.

شافت باید بدون سوراخ باشد و منافذ هوا بدون درز و زدگی باشد.

نصب آسانسور باید با رعایت اصول ایمنی همراه باشد. دارای مکانیسم محافظت از کودک باشد زیرا کودکان به دلیل استفاده نادرست از بالابر در معرض خطر آسیب دیدگی قرار دارند.

تعداد مسافر و میزان باری که در آسانسور حمل می‌شود، نباید از حد مجاز بیشتر باشد. اگر کابین آسانسور فشار بیشتری را متحمل شود، قطعات الکترو مکانیکال دچار مشکل می‌شوند و این امر باعث سقوط آسانسور می‌شود.

نکات ایمنی در نصب آسانسور

نکات ایمنی در نصب آسانسور
نکات ایمنی در نصب آسانسور

با توجه به اینکه ایمنی؛ بیشترین نگرانی برای نصب آسانسور به شمار می‌رود؛ اطمینان از اینکه آسانسورها می‌تواند وزن مسافران را تحمل کند نکته مهمی است. این مورد باید همیشه برای حداکثر ظرفیت آزمایش شود، تا از حوادث پس از نصب جلوگیری شود. در صورت خراب شدن و نیاز به کمک، آسانسورها باید دارای سیستم‌های هشدار باشند.

منطقه ای که قرار است آسانسور در آن نصب شود باید قبل از شروع کار، به ویژه در ساختمانهای قدیمی برای اطمینان از ثبات، مورد بررسی ایمنی قرار گیرد.

ایمنی هنگام نصب

اطمینان از ایمنی آسانسور با انتخاب یک شرکت آسانسور مجرب و متخصص مانند آسانسورهای خانگی، برای انجام کارهای آماده‌سازی و نصب آغاز می‌شود.

ارتباطات ضروری

اطمینان حاصل کنید که به پشتیبانی ۲۴/۷ دسترسی دارید، اما همچنین اطمینان حاصل کنید که تلفن را در آسانسور خانه خود نصب کرده‌اید تا اگر بدون تلفن همراه خود گیر کرده اید، می‌توانید درخواست کمک کنید.

محدودیت های وزنی

به راحتی می‌توانید در صورت نیاز به حرکت دادن یک صندلی سنگین به طبقه بالا، یا آوردن چمدان‌های کل خانواده خود به طبقه پایین، قوانین و محدودیت های وزن در مورد آسانسور را فراموش کنید. اما انجام این کار یک خطر واقعی ایمنی است. نادیده گرفتن محدودیت‌های وزنی، فشار خطرناکی را به کابل‌ها و قرقره‌ها وارد می‌کند.

به فرزندان خود آموزش دهید

ضروری است که به فرزندان خود بیاموزید که آسانسور منزل شما یک اسباب بازی نیست و آنها باید رفتارهای مسئولانه در داخل و اطراف آن داشته باشند. کودکان کوچک را باید همیشه با یک بزرگسال همراهی کنید. به کودکان خود بیاموزید به عنوان مثال، هرگز با عجله به آسانسور خود وارد نشوند، از درها دور نشوند.

در صورت آتش سوزی هرگز از آسانسور خود استفاده نکنید

دلایل زیادی برای این امر وجود دارد، از جمله خطر آتش سوزی که باعث از کار افتادن سیم آسانسور می‌شود. همچنین می‌تواند خط تلفن شما را از بین ببرد و در صورت گیر افتادن در داخل، دیگر نمی‌توانید درخواست کمک کنید.

کلام آخر

یک شرکت آسانسور خانگی معتبر برنامه تعمیر و نگهداری را برای شما ایجاد می‌کند و بسیار مهم است که به آن پایبند باشید. در صورت بروز هرگونه مشکل مانند:

شنیدن صدای جیر جیر یا هر صدای غیرمعمول دیگر، توقف آسانسور در بالای طبقه ساختمان و غیره؛

با تعمیر و نگهداری و خدمات آسانسور منزل خود تماس بگیرید و اگر قصد نصب آسانسور خانگی را دارید، باید اطمینان حاصل کنید که از تمام ویژگی‌های ایمنی و امنیتی پیروی می‌کنید. با نصب آسانسور مسکونی خود و دریافت پشتیبانی پس از فروش از آسانسورهای آسان خانگی، شما در امنیت هستید.

پیوند های اشتراک گذاری پست

Share on whatsapp
Share on telegram

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته‌های تازه