بهترین ریل آسانسور برای کدام برند و کشور است؟

بهترین ریل آسانسور برای کدام برند و کشور است؟

ریل آسانسور یکی از مهم ترین قطعات یدکی آسانسور محسوب می شود و در واقع مسیر ایمن برای حرکت آسانسور به بالا و پایین است. بدون وجود ریل های آسانسور امکان جا به جایی آن ها در میان طبقات وجود نخواهد داشت. ریل های آسانسور معمولاً به شکل حرف T انگلیسی هستند. این قطعه به دلیل اهمیتی که در جا به جایی کابین آسانسور دارد، باید با دقت انتخاب شود به همین دلیل تصمیم داریم در این مقاله در خصوص بهترین ریل آسانسور نکاتی را بیان کنیم، پس با ما همراه باشید.

انواع ریل آسانسور

قبل از اینکه بخواهیم درباره بهترین ریل آسانسور بدانیم باید با انواع آن آشنا شویم. ریل های آسانسور در دو نوع سرد و گرم موجود هستند.

ریل های آسانسور سرد و گرم در شاخه های ۵ متری استفاده می شوند. کارخانجات زیادی در دنیا انواع ریل آسانسور را تولید می کنند و اغلب ریل هایی که در کشور ما استفاده می شود، وارداتی هستند. ریل های آسانسور با دو شیوه نورد سرد و نورد گرم با مقاطع مختلف T شکل تولید می شوند و با نام های ریل T5 ،T9 T16 ،T125 موجود هستند و هر کدام کاربرد ویژه ای دارند. ریل آسانسور T5 و T9 با شیوه نورد گرم و ریل های T16 و  T125 با شیوه نورد سرد ساخته می شوند.

تفاوت ریل سرد و گرم؛ تفاوت ها و شباهت ها

تفاوت ریل سرد و گرم به دمای مواد، نیروی مکانیکی به کار برده شده، ضخامت نهایی و خصوصیات سطحی در نورد بستگی دارد.

ریل آسانسور با شمش فولادی ساخته می شود. برای ساخت نورد گرم بعد از اینکه شمش ها به دمای لازم (۸۰۰ الی ۱۱۰۰ درجه سانتی گراد) رسید، از میان دو غلتک که در خلاف جهت هم می چرخند، عبور می کنند و در انتها ریل گرم تولید می شود. در این نمونه نورد، فاصله دو غلتک از هم، از ضخامت فولاد کمتر است.

ریل سرد هم مانند ریل گرم ساخته می شود ولی کار بیشتری روی آن انجام می شود. این ریل ها در دمای پایین قرار داده شده و تا دمای اتاق سرد می شوند. به همین دلیل ضخامت ریل ها کاهش می یابد و ابعاد ظریف تری پیدا می کنند. به دلیل ظرافت و دقت بیشتر در ریل های سرد، پرطرفدارتر هستند و به عنوان بهترین ریل آسانسور شناخته می شوند. در گذشته ریل های سرد بیشتر در ساختمان های پر رفت و آمد استفاده می شد اما امروزه از این نوع ریل در تمام ساختمان هایی که امنیت جانی مسافران در وهله اول اهمیت است مورد استفاده قرار می گیرد.

ریل های گرم آسانسور زودتر مستهلک می شوند ولی هزینه تعمیر آن ها پایین است.

کاربرد ریل آسانسور

کاربرد ریل آسانسور
کاربرد ریل آسانسور

وزنه تعادل و کابین آسانسور باید با ریل های راهنما در جهت حرکت عمودی هدایت شوند.

ریل ها ارتعاشات افقی را به حداقل می رسانند.

در صورت استفاده از ترمز اضطراری یا پاراشوت، ریل ها باعث توقف آسانسور می شوند.

ریل ها در مقابل نیروهای خارج از مرکز که موجب نوسان کابین می شوند مقاومت می کنند.

ریل مناسب چه ریلی است؟

برای انتخاب بهترین ریل آسانسور، اول از همه باید ببینیم ریل مناسب چه نوع ریلی است. برای انتخاب ریل مناسب توجه به سه عامل ارتفاع، ظرفیت و سرعت آسانسور بسیار مهم است.

  • ریل T5 : سرعت آسانسور حداکثر ۱ متر برثانیه- ظرفیت آسانسور حداکثر چهار نفرـ ارتفاع چاه آسانسور کمتر از پانزده متر
  • ریل T9 : سرعت آسانسور حداکثر ۱.۲ متر برثانیه – ظرفیت آسانسور حداکثر هفت نفرـ ارتفاع چاه آسانسور کمتر از سی متر
  • ریل T16 : سرعت آسانسور حداکثر ۱.۶ متر برثانیه – ظرفیت آسانسور حداکثر دوازده نفر- ارتفاع چاه آسانسور بین سی تا پنجاه متر
  • ریل T125 : سرعت آسانسور بیشتر از ۱.۶ متر برثانیه – ظرفیت آسانسور بالای ۱۲ نفرـ ارتفاع چاه آسانسور بیشتر از پنجاه متر

بهترین ریل آسانسور

بهترین ریل آسانسور
بهترین ریل آسانسور

برندهای مختلف ریل آسانسور در بازار موجود است که در ادامه به بهترین ریل آسانسور اشاره می کنیم:

ریل آسانسور مونته فرو ایتالیا

ریل آسانسور مونته فرو ساخت کشور ایتالیا بهترین ریل آسانسور موجود در بازار اروپا و جهان است. این ریل های آسانسور انواع مختلفی از جمله T9، T16 و T5 دارند. ویژگی مهم این ریل ها، برخورداری از یک سطح صاف و صیقلی است. هم چنین در برابر سایش ترمز اضطراری یا پاراشوت مقاوم هستند و در آسانسورهای مرتفع قابل استفاده می باشند.

ریل آسانسور ساورا اسپانیا

اگر به دنبال بهترین ریل آسانسور در بازارهای جهانی هستید، ریل آسانسور ساورا ساخت کشور اسپانیا نیز یک گزینه عالی برای شما محسوب می شود. این ریل طبق استانداردهای اروپا ساخته شده است و برای تولید آن از مواد اولیه درجه یک استفاده می شود. ریل آسانسور ساورا، تنها ریل موجود در بازار ایران است که نمونه تقلبی ندارد.

ریل آسانسور مونته فرو چین

ریل مونته فرو چین از پرکاربردترین و محبوب ترین ریل های آسانسور است و هر ساله درصد قابل توجهی از این برند ریل آسانسور توسط مشتریان و نصابان مورد استفاده قرار می گیرد.

ریل آسانسور ساخت ترکیه

ریل های آسانسور آیگون، فالگون، چیلیک و ترکلی از معروف ترین ریل های آسانسور ساخت کشور ترکیه هستند. متخصصان و نصابان این ریل های آسانسور را باکیفیت می دانند و سال هاست این ریل ها به کشور وارد می شوند.

نصب ریل آسانسور

به منظور نصب ریل آسانسور، چاه آسانسور حتماً باید کاملاً عمودی و شاقول شده باشد. برای اتصال ریل ها به یکدیگر، در ابتدا و انتهای هر یک چهار سوراخ وجود دارد. ریل ها نباید به یکدیگر جوشکاری شوند و محل اتصال آن ها باید در یک راستا باشد. ریل های آسانسور نباید خمیدگی یا نحنا داشته باشند و سطح آنه باید صیقلی باشد.

در حالت عادی نیروی زیادی به ریل‌ها وارد نمی شود ولی زمانی که در آسانسور از ترمز اضطراری استفاده می شود، ممکن است ریل ها خم شوند بنابراین باید موقع خرید ریل سعی کنید بهترین ریل آسانسور را انتخاب کنید.

سخن پایانی

هنگام خرید ریل آسانسور باید در انتخاب آن دقت کنید زیرا اگر از ریل های بی کیفیت و نامرغوب استفاده کنید، حرکت آسانسور با مشکل انجام می شود؛ هم چنین موقع نصب ریل آسانسور، به تراز آن توجه کنید زیرا تراز میان ریل‌های آسانسور از اهمیت زیادی برخوردار است. به طور کلی سعی کنید به منظور کاهش صدمات مالی و جانی، از بهترین ریل آسانسور استفاده کنید. ریل آسانسور مونته فرو ساخت کشور ایتالیا را می توان بهترین ریل آسانسور موجود در بازار دانست.

پیوند های اشتراک گذاری پست

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته‌های تازه