وزنه تعادل آسانسور چیست؟ انواع جنس و نکات استانداردی

وزنه تعادل آسانسور چیست؟ انواع جنس و نکات استانداردی

شاید تا به حال نام وزنه آسانسور را شنیده باشید اما ندانید که این وزنه چیست و چه کاربردی دارد. همان طور که از نامش پیداست، این وزنه برای متعادل سازی وزن آسانسور است. این وسیله، از تعداد مشخصی وزنه و یک قاب فلزی تشکیل شده است. وزنه تعادل آسانسور دارای انواع مختلفی همچون: وزنه فلزی، وزنه بتنی، وزنه چدنی، وزنه سربی، وزنه پلاستیکی و گالوانیزه، می باشد. برای آشنایی بیشتر با انواع آن در ادامه مقاله با ما همراه باشید. ما در ادامه این مقاله هر آنچه که باید در رابطه با این وزنه و انواع آن بدانید را برای شما عزیزان بیان خواهیم کرد.

وزنه تعادل آسانسور چیست و چه کاربردی دارد؟

وزنه تعادل آسانسور چیست و چه کاربردی دارد؟
وزنه تعادل آسانسور چیست و چه کاربردی دارد؟

همان طور که در ابتدای مقاله گفته شد، وزنه تعادل آسانسور، به آسانسور کمک می کند تا تعادل خود را حفظ کند. این وسیله، تشکیل شده از تعدادی وزنه و یک قاب فلزی که توسط قرقره (فلکه هرزگرد) و طناب فولادی (سیم بکسل) به کابین آسانسور وصل می شود. لازم به ذکر است تا بدانید که وزنه های درون قاب فلزی، به نحوی جایگذاری شده اند که در صورت سقوط و یا ایست به طور ناگهانی، به بیرون پرت نشوند.

وظیفه اصلی وزنه تعادل، خنثی کردن وزن مسافرین، وزن استاتیکی قطعات، وزن تجهیزات و…. است. در واقع، این وزنه با خنثی کردن وزن آن ها، وزن آسانسور را متعادل می کند. علاوه بر این، وزنه تعادل، کششی را بین سیم بکسل و فلکه های آسانسور ایجاد می کند که این کشش، نیروی اصطکاکی لازم جهت حرکت سیم بکسل ها را فراهم می کند.

این وزنه، زمانی که آسانسور به سمت پایین حرکت می کند، بالا می رود و زمانی که آسانسور به بالا حرکت می کند، پایین می آید. این اتفاق به همراه خنثی کردن نیروی درون کابین، سبب ایجاد تعادل در آسانسور می گردد. به یاد داشته باشید که همه آسانسورها باید دارای این وزنه باشند تا وزن آسانسور متعادل شده و لرزش آن کاهش یابد. اما، اگر آسانسور شما در هنگام جابجایی لرزش زیادی داشته باشد، قطعا این وزنه به درستی و با رعایت نکات استاندارد آن نصب نشده است.

مزایای وزنه تعادل آسانسور چیست؟

این وزنه در صورتی که به درستی و با رعایت نکات استاندارد نصب شده باشد، دارای مزایای بی شماری است که برخی از آن ها شامل موارد زیر می باشند:

 • این وزنه با متعادل سازی جعبه آسانسور، کارکرد موتور آسانسور برای بالا و پایین کردن این جعبه را آسان تر می کند.
 • این وزنه نیروی کمتری را بر روی کابل ها وارد می کند که همین امر سبب می شود تا امنیت آسانسور بیشتر شود.
 • علاوه بر سهولت کارکرد موتور آسانسور، این وزنه میزان انرژی این موتور را نیز به طرز چشمگیری کاهش می دهد.
 • علاوه بر موارد ذکر شده، وزنه تعادل سبب حرکت سریع آسانسور می گردد.
 • این وزنه، میزان و مقدار انرژی مورد نیاز آسانسور را نیز کاهش می دهد.
 • در نهایت، وزنه تعادل سبب می شود تا آسانسور راحت تر از قبل کنترل شود.

آیا وزنه تعادل آسانسور انواع مختلفی دارند؟

آیا وزنه تعادل آسانسور انواع مختلفی دارند؟
آیا وزنه تعادل آسانسور انواع مختلفی دارند؟

حال که به طور کامل با این وزنه و مزایای آن آشنا شدید، ممکن است سوال بپرسید که آیا این وزنه انواع مختلفی دارد؟ بله، این وزنه بر اساس جنس، میزان وزن و ابعاد، دارای انواع مختلفی است که برخی از آن ها شامل موارد زیر می باشند:

وزنه بتنی

یکی از قدیمی ترین نوع وزنه تعادل، نوع بتنی آن است که دارای دو مدل است که شامل موارد زیر می باشند:

 • وزنه بتنی با روکش پلاستیکی
 • وزنه بتنی با روکش ورق گالوانیزه

وزنه های تعادل بتنی، از نظر ابعاد نیز دارای انواع مختلفی همچون: ۵۷، ۶۷، ۷۷، ۸۷، ۹۷، ۱۰۷ هستند. هر یک از این ابعاد، طبق نوع قاب وزنه، مورد استفاده قرار می گیرند.

وزنه سربی

نوع دوم وزنه تعادل، نوع سربی آن است که چگالی آن نسبت به سایر وزنه ها خیلی بیشتر است. این وزنه نیز همانند وزنه بتنی دارای ابعاد مختلفی است و افراد می توانند براساس نیاز خود آن را در ابعاد مختلف سفارش دهند.

وزنه چدنی

نوع سوم وزنه تعادل، وزنه چدنی است که قیمت آن نسبت به وزنه بتنی خیلی بیشتر است. این وزنه، زمانی که افراد برای فضایی با چاهک کم، به یک وزنه باریک با وزن سنگینی نیاز داشته باشند، بسیار مناسب است. این وزنه نیز همانند سایر آن ها، دارای ابعاد مختلفی است که طبق نیاز افراد تولید می شود.

وزنه فلزی

برای ساخت وزنه فلزی، تعدادی از وزنه های فلزی در درون یک قاب فولادی قرار داده می شوند و سپس، با کمک دستگاه پرس کنار هم محکم می شوند. پس از محکم شدن وزنه های فلزی، یک دستگاه با کمک یک پیچ، آن ها را به هم قفل می کند. در نهایت، روکشی فلزی بر روی این قاب فولادی کشیده شده و نوع دیگری از وزنه تعادل ایجاد می شود. وزنه فلزی، دارای ابعاد مختلفی است که برخی از آن ها شامل موارد زیر می باشند:

 • ۵۷
 • ۶۷
 • ۷۷
 • ۸۷
 • ۹۷

لازم به ذکر است تا بدانید که این سایزها مناسب ترین و استاندارد ترین ابعاد وزنه تعادل می باشند.

وزنه پلاستیکی و گالوانیزه

در چند سال گذشته، افراد اغلب به دلیل ارزان بودن، از وزنه پلاستیکی برای متعادل سازی آسانسور استفاده می کردند. اما، با گذشت زمان، بنا به دلایل مختلفی همچون: استانداردهای جدید، افراد دیگر از این وزنه استفاده نمی کنند. امروزه، اغلب از وزنه گالوانیزه به جای وزنه پلاستیکی استفاده می شود. این وزنه، ابتدا در یک قاب فولادی قرار می گیرد و سپس با کمک یک دستگاه، فیکس شده و پیچ می شود. در انتها، روکشی از جنس گالوانیزه بر روی این قاب کشیده می شود. وزنه های گالوانیزه نیز دارای ابعاد بسیاری هستند که طبق نیاز هر فرد، تولید می شوند.

همان طور که بیان شد، علاوه بر جنس، وزنه تعادل از نظر وزن و ابعاد نیز دارای انواع مختلفی است. افراد، طبق نیاز خود، وزن و ابعاد مورد نظر را به فروشنده اعلام می کنند. اگر که وزنه تعادل با وزن و ابعاد خواسته شد وجود داشت، فروشنده آن را برای خریدار ارسال می کند. اما، اگر ابعاد و وزن درخواست شده وجود نداشت، فروشنده آن وزن و ابعاد خواسته شده را تولید کرده و سپس به صورت سفارشی ارسال می کند.

میزان وزنه تعادل آسانسور چگونه محاسبه می شود؟

میزان وزنه تعادل آسانسور چگونه محاسبه می شود؟
میزان وزنه تعادل آسانسور چگونه محاسبه می شود؟

ممکن است که پس از آشنایی کامل با این قطعه سوال کنید که چگونه باید برای هر آسانسور مقدار وزنه تعادل را محاسبه کرد؟ محاسبه تعداد و جرم وزنه، حتما باید توسط افراد متخصص و ماهر انجام شود. زیرا، این افراد برای محاسبه میزان وزنه تعادل هر آسانسور، از یک فرمول خاص کمک می گیرند. در واقع، افراد متخصص با در نظر داشتن ظرفیت و وزن کابین آسانسور، طبق یک فرمول خاص، جرم و تعداد وزنه های هر آسانسور را محاسبه می کنند. فرمول محاسبه وزنه تعادل آسانسور، به شرح زیر است:

جرم وزنه های تعادل= جرم تراول کابل + جرم کابین خالی و جرم تجهیزات آن + ۵۰ درصد ظرفیت نامی کابین

لازم به ذکر است تا بدانید که محل قرار گیری وزنه های تعادل به عوامل مختلفی همچون: شرایط سیستم آسانسور، چاهک آسانسور، مهندسی چاه و…. بستگی دارد. در واقع، بنا به عوامل بیان شده، ممکن است که وزنه ها در پشت کابین، مجاورت کابین و…. قرار گیرند.

نکات مهم در استاندارد این وزنه

در هنگام نصب، افراد متخصص باید نکات مهمی را در رابطه با استاندارد وزنه تعادل رعایت کنند که برخی از مهم ترین آن ها شامل موارد زیر می باشند:

 • افراد متخصص باید پیش از آغاز عملیات جای گذاری وزنه، محاسبات مربوط به تحمل بار را انجام داده باشند.
 • افراد ماهر، باید وزن کابین آسانسور را با وزنه تعادل آسانسور، یکسان کنند. در غیر این صورت، اگر وزن کابین با وزنه تعادل یکسان نباشند، گواهی استاندارد آسانسور صادر نخواهد شد.
 • افراد متخصص باید با دقت میزان و ابعاد مورد نیاز وزنه تعادل هر آسانسور را محاسبه کرده و تهیه کنند.
سخن نهایی

ما در این مقاله سعی داشتیم تا شما عزیزان را به طور کامل و مفصل با وزنه تعادل آسانسور آشنا کنیم و سوالات شما را در رابطه با این موضوع پاسخ دهیم. به یاد داشته باشید که حتما برای نصب این قطعه از افراد متخصص کمک بگیرید. زیرا، اگر خودتان و یا شخصی که مهارت کافی در این زمینه نداشته باشد وزنه تعادل را نصب کند، ممکن است نتواند این کار را به درستی انجام دهد. این اتفاق، منجر به عدم دریافت گواهی استاندارد آسانسور می گردد. اگر در این زمینه به کمکی احتیاج دارید و یا سوال دیگری دارید، حتما برای ما کامنت بگذارید. همکاران ما در هر ساعت از شبانه روز آماده خدمت رسانی به شما عزیزان می باشند.

پیوند های اشتراک گذاری پست

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته‌های تازه