تفاوت قیمت آسانسور هیدرولیک و کششی برای چیست؟

تفاوت قیمت آسانسور هیدرولیک و کششی برای چیست؟

در مورد مقایسه آسانسورهای هیدرولیک و کششی بحث قیمت و هزینه است؛ که در مورد ابعاد فنی، اجرایی و قیمت نهایی آن ها باید مدیران پروژه ها و بهره برداران نهایی ساختمان اطلاعات کافی داشته باشند. در این مقاله قصد داریم به تمام موارد و تجهیزاتی که به نحوی روی تفاوت قیمت آسانسور هیدرولیک و کششی تاثیر دارند بپردازیم.

عوامل موثر روی قیمت آسانسور هیدرولیک و کششی

عوامل موثر روی قیمت آسانسور هیدرولیک و کششی
عوامل موثر روی قیمت آسانسور هیدرولیک و کششی

برای مقایسه و بررسی تفاوت قیمت این دو نوع آسانسور باید جوانب و مسائل گوناگونی را مدنظر قرار داد. برای تعیین قیمت تمام شده و هزینه‌های آسانسور آن ها را در چهار گروه به شرح زیر دسته بندی می کنند.

۱.تجهیزات و قطعات آسانسور

تجهیزات و قطعات آسانسور
تجهیزات و قطعات آسانسور

برای تعیین قیمت تجهیزات انواع آسانسور معیار مشخصی وجود ندارد و نمی توان بین انواع آسانسورهای کششی و هیدرولیک مقایسه انجام داد. به عنوان مثال برندهای مختلفی اقدام به تولید موتور آسانسور با قیمتی متفاوت می کنند؛ بنابراین مقایسه همه آن ها بسیار زمان بر و غیر ممکن است.

 1. دسته اول شامل تجهیزات نیروی محرکه شامل پیشرانه و تجهیزات وابسته
 2. دسته دوم سیستم کنترل آسانسور شامل تابلوی فرمان و متعلقات آن
 3. دسته سوم، شامل ریل ها، کابین، و سایر قطعات آسانسور

۲.هزینه نصب و راه اندازی آسانسور

هزینه نصب و راه اندازی آسانسور
هزینه نصب و راه اندازی آسانسور

به دلایل زیر هزینه نصب و راه اندازی آسانسورهای هیدرولیک نسبت به آسانسورهای کششی در زمان کمتر، قیمت پایین تر و با ایمنی بیشتر صورت می گیرد.

 • امکان نصب تجهیزات نیروی محرکه آسانسورهای هیدرولیک روی زمین وجود دارد؛ ولی تجهیزات نیروی محرکه آسانسورهای کششی در بالاترین قسمت چاه آسانسور باید نصب شوند.
 • به دلیل اینکه جابجایی موتورهای سنگین آسانسور کششی به بالای چاه آسانسور بسیار دشوار، زمان بر و پرخطر است، می تواند روی تفاوت قیمت و هزینه ها بسیار موثر باشد.
 • آسانسورهای هیدرولیک فاقد وزنه های تعادل، ریل های راهنمای وزنه، براکت ها هستند؛ به همین دلیل کار نصب و راه اندازی این نوع آسانسورها آسان تر و کم هزینه تر است.
 • در آسانسورهای کششی مرحله تنظیمات درایو و منحنی حرکت آسانسور بسیار پیچیده و زمان بر است؛ ولی این مراحل در آسانسورهای هیدرولیک وجود ندارد.
 • آسانسورهای هیدرولیک با عملکرد مستقیم متعلقاتی چون سیم بکسل ها، پاراشوت و گاورنر، فلکه حذف شده اند؛ که همین سبب کاهش هزینه ها و راحتی کار در این آسانسورها می شود.

۳.هزینه های ساختمانی آسانسور

هزینه های ساختمانی آسانسور
هزینه های ساختمانی آسانسور

هزینه های ساختمانی آسانسورهای هیدرولیک و کششی یک عامل مهم در تفاوت قیمت این آسانسورها است؛ برخی از مهم ترین این هزینه ها به شرح زیر می باشد.

 • در آسانسورهای هیدرولیک، اتاقک موتورخانه در بالای چاه آسانسور نیاز نیست.؛ زیرا اتاقک موتورخانه آسانسور هیدرولیک کوچکتر بوده و در طبقات پایین قرار می گیرد. در نتیجه احداث اتاقک در پایین، هزینه کمتری داشته و برای تعیین محل آن راحت تر است.
 • در آسانسورهای هیدرولیک، وزنه های تعادل و ریل های آن حذف شده است به همین دلیل در مقایسه با آسانسورهای کششی، اغلب فضای کمتری نیاز دارند.
 • آهنکشی داخل چاه آسانسورهای هیدولیک سبک تر و ساده تر است.
 •  در سیستم های هیدرولیک، تجهیزات روی زمین قرار دارند؛ بنابراین به سازه فشار زیادی وارد نمی کنند.

۴.هزینه نگهداری و بهره برداری آسانسور

هزینه نگهداری و بهره برداری آسانسور
هزینه نگهداری و بهره برداری آسانسور

در فرایند انتخاب و خرید انواع آسانسور باید هزینه های بهره‏ برداری و نگهداری و تعمیرات آسانسور مدنظر قرار گیرند. طی یک مطالعه که توسط آژانس بهره وری انرژی سوئیس در این زمینه انجام شد، دو موضوع مصرف انرژی و هزینه های متداول تعمیرات و نگهداری بررسی شد، در این پژوهش تفاوت قیمت آسانسور هیدرولیک و آسانسور کششی، بر اساس دو شاخص مذکور تجزیه و تحلیل مورد قرار گرفت.

در این پژوهش برای مقایسه  آسانسور کششی و هیدرولیک شرایط یکسانی در نظر گرفته شد و ترافیک آسانسورها، حدود ۴۰.۰۰۰ سفر در سال یا به عبارتی روزانه ۱۰۰ سفر، مبنای محاسبات قرار گرفت. نتیجه این پژوهش نشان داد که آسانسورهای هیدرولیک در مقایسه با آسانسورهای کششی در حدود ۸۰۰ یورو در سال می توانند صرفه جویی به همراه داشته باشند. در نتیجه می بینیم که هزینه نگهداری و بهره برداری از آسانسورهای هیدرولیک بسیار پایین تر از آسانسورهای کششی است.

جمع بندی
جمع بندی بحث تفاوت قیمت آسانسورهای هیدرولیک و کششی
جمع بندی بحث تفاوت قیمت آسانسورهای هیدرولیک و کششی

در این مقاله سعی شد به طور مختصر و مفید تمام عوامل موثر بر تفاوت قیمت آسانسور هیدرولیک و کششی مورد بررسی قرار گیرد. با مطالعه این مقاله امکان انتخاب و خرید آسانسور برای افراد آسانتر خواهد شد و  مناسب بودجه خود می توانید آسانسور مناسبی خریداری کنید.

پیوند های اشتراک گذاری پست

Share on whatsapp
Share on telegram

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته‌های تازه