گاورنر چیست و Governor چه کارایی در آسانسور دارد؟

گاورنر چیست و Governor چه کارایی در آسانسور دارد؟

گاورنر قعطی کاربردی در آسانسورها بوده و نقش مهمی را در کنترل سرعت آسانسور و سقوط آن ایفا می کند. چگونگی عملکرد گاورنر آسانسور به این صورت است که اگر در هنگام حرکت آسانسور سرعت کابین از حد مجاز بیشتر شود، گاورنر با استفاده از دنده ایمنی روی کابین و سیم بکسل مرتبط به گاورنر سرعت کابین را کنترل و کم کرده و سبب توقف آسانسور می شود و از سقوط ناگهانی آن جلوگیری می کند. در این مطلب اطلاعات کاربردی و بیشتری را در مورد گاورنر آسانسور در اختیار شما قرار می دهیم.

گاورنر آسانسور چیست؟

گاورنر آسانسور چیست؟
گاورنر آسانسور چیست؟

گاورنر آسانسور یکی از قطعات مهم برای تامین ایمنی آسانسور است؛ زیرا در مواقعی چون سرعت بیش از حد آسانسور و یا پارگی سیم بکسل آسانسور عملکرد گاورنر آسانسور از سقوط آن جلوگیری می کند. به طور کلی هدف از طراحی این قطعه ممانعت از سقوط کابین آسانسور می باشد. سرعت فلکه گاورنر و سرعت کابین آسانسور در زمانی که حرکت کابین آسانسور عادی است با یکدیگر برابر می باشد.

اگر به دلیل بروز خطا یا مشکل در آسانسور به صورت ناگهانی سرعت کابین افزایش یابد، قبل از رسیدن سرعت کابین به سرعت نامی ۱۱۵ درصد گاورنر سرعت حرکت را کُند می کند. این کار از طریق درگیر شدن فک‌ ها یا گیره‌ های پاندولی با دنده ‌های مخصوص و ثابت داخل گاورنر انجام می گیرد.

اجزای تشکیل دهنده گاورنر آسانسور چیست؟

اجزای تشکیل دهنده گاورنر آسانسور
اجزای تشکیل دهنده گاورنر آسانسور

در ساختار گاورنر آسانسور (Governor) چندین قطعه به کار رفته که هر یک وظیفه خاصی داشته و باعث کنترل عملکرد ایمنی آسانسور می شود.

 1. فلکه اصلی یا گاورنر: این قسمت از گاورنر شامل قطعاتی چون بازوی پاندولی یا لنگر است که همواره تحت فشار یک فنر قرار داشته وبه شکلی به گاورنر متصل شده اند که بتوانند به سمت جلو عقب حرکت پاندولی داشته باشند. شیار V شکل روی فلکه جایگاه قرار گیری سیم بکسل گاورنر است و علاوه بر این یک شیار V شکل کوچکتر به منظور تست گاورنر در این قسمت وجود دارد. دنده‌های ثابت و مخصوص قطعه دیگری است که در فلکه اصلی نصب می شود.
 2. پاراشوت یا ترمز مکانیکی: محل قرار گیری این قطعه در زیر هر دو طرف یوک کابین آسانسور است و نقش مهمی در توقف کابین روی ریل دارد.
 3. فلکه انتهای چاه
 4. کنتاکت‌ و میکروسوئیچ
 5. سیم بکسل با قطر ۶ میلیمتری

معرفی انواع گاورنر آسانسور از نظر کارایی

معرفی انواع گاورنر آسانسور
معرفی انواع گاورنر آسانسور

گاورنر سرعت آسانسور از لحاظ حرکت و جهت به انواع گوناگونی تقسیم می شوند که در ادامه به معرفی هر یک می پردازیم.

انواع گاورنر آسانسور از لحاظ نوع حرکت به دو دسته زیر تقسیم می شوند.

انواع گاورنر آسانسور از لحاظ نوع حرکت
انواع گاورنر آسانسور از لحاظ نوع حرکت

۱. گاورنر دارای حرکت عمودی یا پاندولی

در بخش میانی این نوع گاورنر یک اهرم وجود دارد که دارای حرکت نوسانی در دو جهت است و چرخش آن با سرعت آسانسور هماهنگ می باشد. هنگامی که آسانسور سرعت حرکت بیشتری داشته باشد این اهرم نیز نوسان بیشتری می گیرد؛ که در نتیجه آن میله محرک تحریک شده و سبب درگیری شدن زبانه پائینی اهرم به چرخ گاورنر می شود و در نهایت گاورنر متوقف می گردد. به عبارت دیگر با افزایش سرعت آسانسور، پاندول ها نیز به تدریج به سمت بالا حرکت می کنند و با افزایش بیش از حد سرعت آسانسور آن ها نیز به بالاترین حد خود رسیده و کابین آسانسور از حرکت می ایستد.

۲. گاورنر سانترفیوژی یا گاورنر گریز از مرکز

بدنه اصلی این نوع گاورنر شامل یک چرخ دوار و یک اهرم مکانیکی به صورت افقی است و در درون آن یک سنسور الکتریکی قرار دارد. وقتی شتاب آسانسور ناگهان و به سرعت افزایش می یابد اهرم مکانیکی در داخل بخش فرو رفته چرخ دوار قفل می شود؛ همچنین زبانه مکانیکی پاراشوت به ریل ها قفل می گردد و کابین از حرکت می ایستد. در این شرایط سنسور الکتریکی درون گاورنر، مدار ایمنی را فعال کرده و سبب قطع شدن موتور می شود و موتور متوقف می گردد.

گاورنر سانتریفیوژی را از دو جهت مکانیکی زمانی که کابین آسانسور از حکت می ایستد و الکتریکی وقتی که برق موتور قطع می شود، می توان مورد بررسی قرار داد.

انواع گاورنر آسانسور از لحاظ سرعت به سه دسته زیر تقسیم می شوند

انواع گاورنر آسانسور از لحاظ سرعت
انواع گاورنر آسانسور از لحاظ سرعت

بر اساس محدوده سرعت گاورنرها را می توان به سه دسته تک جهتی یا تک برنامه ای، دو قطبی یا دو جهتی و سرعت کل دسته بندی کرد.

۱. گاورنر تک جهتی

این نوع گاورنر با سرعتی مشخص و در زمانی که سرعت کابین آسانسور به سمت پایین رفت، افزایش پیدا کند می تواند کار عملکرد درستی داشته باشد و ایمنی آسانسور را تامین نماید.

۲. گاورنر دو جهتی

گاورنر دو قطبی یا دو جهتی می تواند زمانی که سرعت آسانسور به سمت بالا یا پایین افزایش می یابد از سقوط کابین جلوگیری کند.

کاربرد گاورنر آسانسور چیست؟

کاربرد گاورنر آسانسور چیست؟
کاربرد گاورنر آسانسور چیست؟

گاورنر آسانسور در انواع آسانسورهای کششی و هیدرولیکی سیم بکسل به عنوان یک قطعه الکترومکانیکی به کار می رود. این قطعه می تواند ایمنی آسانسور را در سرعت های بیش از حد کابین آسانسور تامین نماید. گاورنر آسانسور برای اینکه بتواند از سقوط ناگهانی آسانسور جلوگیری کند، فرمان از حرکت ایستادن کابین را به پاراشوت و ترمز اضطراری می دهد.

وظیفه گاورنر آسانسور و نحوه کارکرد آن چیست؟

وظیفه گاورنر آسانسور و نحوه کارکرد
وظیفه گاورنر آسانسور و نحوه کارکرد

برای بیان نحوه کارکرد و وظیفه گاورنر آسانسور باید بگوییم، با افزایش سرعت کابین، یک نیروی گریز از مرکز ایجاد می شود که سبب به بیرون رانده شدن فک های گاورنر و برخورد آن به لبه یا دنده‌ های ثابت گاورنر شده و گاورنر از حرکت می ایستد. در این حالت با فرمان میکروسوئیچ ها، موتور آسانسور قطع شده و از حرکت موتور جلوگیری می شود. در مرحله بعد با فعال شدن پاراشوت، کابین آسانسور در هر ارتفاعی که باشد می تواند متوقف شود.

عملکرد میکروسوئیچ برای صدور فرمان توقف موتور آسانسور به این صورت است که در زمانی که سیم بکسل به شکل آزادانه حرکت می کند، اهرم های توقف نیز توسط فنرهایی در جای اولیه خود قرار می گیرند. هنگامی که فلکه اصلی گاورنر قفل می شود، اهرم های توقف بوسیله سیم بکسل گاورنر فعال شده و فرمانی را از سوی تابلو فرمان آسانسور به بخش های دیگر ایمنی آسانسور می فرستد؛ در نتیجه موتور آسانسور از کار می افتد و پاراشوت فعال می گردد و سبب توقف کابین آسانسور می شود. محل قرارگیری میکروسوئیچ ها در قسمت های مختلف فلکه ته چاهک آسانسور ، یوک کابین متصل به سیم بکسل و گاورنر موتورخانه آسانسور می باشد.

محل نصب گاورنر آسانسور کجاست و چگونه نصب می شود؟

محل نصب گاورنر آسانسور کجاست و چگونه نصب می شود؟
محل نصب گاورنر آسانسور کجاست و چگونه نصب می شود؟

محل نصب گاورنر آسانسور در نزدیکی محل شاسی آسانسور و روی  بتون سقف چاه آسانسور در داخل موتور خانه است. بعد از قرار دادن گاورنر آسانسور در محل مورد نظر و روی سقف چاه، سیم بکسل گاورنر روی فلکه قرار می گیرد. در مرحله بعد سیم بکسل باید از دو سوراخ موجود در بتون سقف به پایین عبور کند. یک سر این سیم باید در پایین از نزدیکی کف چاه و روی فلکه ته چاه آسانسور عبور نماید و دوباره به سمت بالا آورده شده و روی کابین آسانسور در سر دیگر سیم بکسل برسد.

در مرحله نهایی دو سر سیم بکسل باید به قطعه استراکچر که روی یکی از شانه های یوک بالای کابین آسانسور تعبیه شده است، متصل گردند. در محل نصب گاورنر عواملی مانند سرعت نامی آسانسور، موقعیت ریل‌ آسانسور، نقشه طراحی ، ساخت آسانسور و سیستم آسانسور تاثیرگذار هستند.

موارد مهم در استاندارد گاورنر آسانسور

موارد مهم در استاندارد گاورنر آسانسور
موارد مهم در استاندارد گاورنر آسانسور
 1. برای طراحی و نصب یک گاورنر به صورت استاندارد باید نکات زیر را مدنظر قرار داد.
 2. طراحی و ساخت گاورنر باید مطابق استاندارد EN81-1/2 و ضمیمه Fo4 صورت گیرد.
 3. در هنگام نصب گاورنر نباید درجه انحراف عمودی آن بیشتر از ۰.۵ میلی‌متر باشد.
 4. دقت شود که باید حداقل قطر سیم بکسل گاورنر ۶ میلی‌متر در نظر گرفته شود.
 5. در زمان نصب گاورنر باید توجه کرد که سیم بکسل گاورنر آسانسور فاقد هر گونه خمیدگی باشد.
 6. اتصال سرهای سیم بکسل‌های گاورنر باید به وسیله کرپی انجام شود.
 7. محل عبور سیم بکسل گاورنر باید مطابقت دقیقی با مرکز سوراخ‌های تعبیه شده در کف موتورخانه داشته باشد.
 8. در زمان نصب گاورنر آسانسور باید دقت کرد که فاصله ریل راهنمای آسانسور و سیم بکسل گاورنر مطابق استانداردهای آسانسور صورت گیرد.
 9. وقتی گاورنر آسانسور در محل مد نظر نصب می شود باید مرکز فلکه اصلی گاورنر و فلکه ته چاه در یک راستا قرار گیرند.
 10. زمانی که آسانسور حرکت عادی دارد نباید بین فلکه گاورنر و تجهیزات آن و تجهیزات و سایر لوازم آسانسور اتصال و سایش وجود داشته باشد.

قیمت و خرید گاورنر آسانسور

قیمت و خرید گاورنر آسانسور
قیمت و خرید گاورنر آسانسور

برای بررسی قیمت گاورنر آسانسور در سال ۱۴۰۰ می توان از دو طریق صفحات فروش قطعات آسانسور به صورت آنلاین و یا مراجعه حضوری و مستقیم به شرکت های تولید کننده اقدام کرد. فاکتورهای مختلفی مانند نوع، کیفیت، کارایی، استانداردهای به کار رفته برای ساخت، برند تولید شده و مقاومت در تعیین قیمت گاورنر آسانسور نقش دارند. ممکن است قطعات آسانسور که از کیفیت پایینی برخودار هستند و توسط تولید کنندگان کم تجربه به بازار وارد شده اند با قیمت بسیار ارزان در دسترس باشند. استفاده از این گونه قطعات می تواند عملکرد آسانسور را تحت تاثیر قرار دهد و سلامت مسافران را به خطر اندازد.

برندهای ایرانی تولید کننده گاورنر آسانسور

برندهای ایرانی تولید کننده گاورنر آسانسور
برندهای ایرانی تولید کننده گاورنر آسانسور

شرکت ها و تولیدکنندگان زیادی در ایران در حوزه تولید قطعات آسانسور مانند گاورنر آسانسور و ساخت و طراحی آسانسور فعالیت می کنند. هر یک از این شرکت ها خود یک برند به شمار می روند که می تواند محصولاتی با کیفیت های متفاوت ارائه دهد. معتبرترین شرکت های تولید کننده و سازنده گاورنر آسانسور در ایران تجهیزات و قطعات مصرفی آسانسور را در بالاترین سطح تکنولوژی روز دنیا تامین می کنند. از جمله برندهای ایرانی تولید کننده گاورنر آسانسور و سایر قطعات آسانسور می توان به شرکت پرشیا لیفت، جام لیفت و شرکت پارس آسا اشاره کرد.

چه برندهای خارجی در ایران گاورنر آسانسور ارائه می‌کنند؟

چه برندهای خارجی در ایران گاورنر آسانسور ارائه می‌کنند؟
چه برندهای خارجی در ایران گاورنر آسانسور ارائه می‌کنند؟

صنعت آسانسور به دلیل ساخت ساختمان های مرتفع و دسترسی آسانتر و زودتر به طبقات بالا مورد توجه بسیاری از کشورهای جهان قرار گرفته است. یکی از مهم ترین موضوعات ساخت قطعات ضروری آسانسور است که تولید کنندگان بسیاری در داخل و خارج کشور مشغول فعالیت در این زمینه هستند. از جمله برندهای خارجی که در ایران گاورنر آسانسور ارائه می دهند می توان به نمایندگی گاورنر GAC کامینز woodward و شرکت پی اف بی (pfb) اشاره کرد. این برندهای خارجی قطعات و لوازم آسانسور از جمله گاورنر آسانسور را با کیفیتی بالا و مطابق با استانداردهای بین المللی در داخل ایران تولید می کنند.

پیوند های اشتراک گذاری پست

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته‌های تازه