سیستم آسانسور جدید

۵ سیستم آسانسور جدید که انقلابی در صنعت آسانسور ایجاد کردنند

در ساختمان‌های امروزی وجود آسانسور یکی از ملزومات به حساب می‌آید. البته باید بدانید که نقش آسانسور فقط جابجایی انسان در ساختمان‌های مسکونی و تجاری نیست بلکه در پروژه‌های ساختمان‌سازی برای جابجایی مصالح در ارتفاعات زیاد نیز از آسانسور استفاده می‌شود. بنابراین با توجه به اینکه کارایی و عملکرد آسانسور‌ها با یکدیگر متفاوت است، تصمیم داریم در این مطلب با معرفی انواع آسانسور به خصوص آسانسور‌های جدید به شما کمک کنیم که براساس نوع ساختمان و در نتیجه میزان باری که قرار است با این وسیله جابجا شود، بتوانید بهترین سیستم آسانسور را خریداری نمایید.

معرفی انواع سیستم آسانسور براساس مکانیسم عمل

در زمان خرید آسانسور باید میزان باری که قرار است این وسیله تحمل کند و همچنین ارتفاع ساختمان را در نظر بگیرید چرا که این دو فاکتور باید با نحوه عملکرد آسانسور تطابق داشته باشند تا در زمان استفاده از آن خطری برای افراد بروز نکند. براساس این موضوع، انواع آسانسور براساس مکانیسم عمل به شرح زیر می‌باشند:

۱- آسانسور‌های هیدرولیکی

این آسانسور‌ها برای ساختمان‌هایی با ارتفاع کم و حداکثر ۸ طبقه گزینه بسیار مناسبی هستند. در طراحی آسانسور‌های هیدرولیکی یک پیستون در قسمت پایین کابین تعبیه شده است که وظیفه کنترل حرکت آسانسور را بر عهده دارد. حداکثر سرعتی که می‌توان از آسانسور‌های هیدرولیکی انتظار داشت، تقریباً ۲۰۰ فوت در دقیقه است. مهمترین مزیت آسانسور‌های هیدرولیک این است که شما می‌توانید بار‌های سنگین را با آن‌ها جابجا کنید و برای باربری نیز مناسبی هستند.

۲- آسانسور‌های کششی

در ساختمان‌هایی که ارتفاع متوسط تا بلندی دارند استفاده از سیستم آسانسور کششی انتخاب مناسبی خواهد بود. آنچه باعث کنترل حرکت در آسانسور‌های کششی می‌شود، سیم بکسلی است که به دور یک چرخ متصل به موتور الکتریکی پیچیده شده و دقیقاً در بالای چاله آسانسور تعبیه شده است. سرعت حرکت آسانسور‌های کششی نسبت به آسانسور‌های هیدرولیکی بسیار بالاتر است و از آنجایی که وزنه تعادل در طراحی آسانسور در نظر گرفته شده است بنابراین عملکرد بسیار بهتری نسبت به آسانسور‌های هیدرولیکی دارد.

آسانسور‌های هیبریدی
آسانسور‌های هیبریدی

۳- آسانسور‌های هیبریدی

طراحی آسانسور‌های هیبریدی به گونه انجام شده که محدودیت‌های آسانسور کششی و هیدرولیکی برطرف شده است و در عین حال مزایای هر دو آسانسور کششی و هیدرولیکی را یکجا دارد. پس همانگونه که متوجه شدید مکانیسم حرکت در آسانسور‌های هیبریدی براساس دو مکانیسم کششی و هیدرولیکی است.

آسانسور‌های مغناطیسی
آسانسور‌های مغناطیسی

۴- آسانسور‌های مغناطیسی

به طور کلی کارایی، ایمنی و عملکرد سیستم آسانسور‌های مغناطیسی نسبت به سه نوع آسانسور نامبرده شده بسیار بالاتر است. به خصوص اینکه این قبیل آسانسور‌ها از نظر سازگاری با محیط زیست، برتری داشته و به همین دلیل ترجیح داده می‌شود که برای ساختمان‌ها از این قبیل آسانسور‌ها استفاده شود. جالب است بدانید آسانسور‌های مغناطیسی به حدی قدرت و کارایی دارند که می‌توان بار‌های بسیار سنگین و حتی تجهیزات نظامی را تا ۲۰ هزار کیلوگرم با استفاده از این آن‌ها جابجا کرد. شاید این موضوع برای شما جالب باشد که آسانسور‌های مغناطیسی وزن بسیار سبکی دارند ولی در عین حال بسیار ایمن هستند.

معرفی انواع آسانسور‌های جدید

با پیشرفت علم و تکنولوژی، تغییرات زیادی را در زندگی بشر به خصوص در شرایط کاری شاهد هستیم. برای مثال در پروژه‌های ساختمانی، استفاده از تجهیزات مدرن از یک سو باعث می‌شود که ایمنی ساختمان بالاتر برود و از سوی دیگر زیبایی کار را بیشتر خواهد کرد. در همین راستا ما در ادامه شما را با انواع آسانسور جدید آشنا خواهیم کرد:

آسانسور‌های اینترنتی
آسانسور‌های اینترنتی

۱- آسانسور‌های اینترنتی

همانگونه که می‌دانید کارشناس باید بعد از نصب آسانسور در بازه‌های زمانی مشخص به ساختمان مراجعه کند، تمامی قطعات آسانسور را بررسی نماید و در صورتی که متوجه خرابی در سیستم شد، اقدامات لازم را نسبت به رفع مشکل انجام دهد. در این صورت می‌توان مطمئن بود که ایمنی آسانسور بالا رفته است. اما آسانسور‌های اینترنتی مسئله عیب‌یابی را راحت کرده‌اند. یعنی این قبیل آسانسور‌ها می‌توانند کلیه اطلاعاتی که منجر به خرابی یا ساییدگی اجزای آسانسور خواهند شد را جمع‌آوری، پردازش و تجزیه و تحلیل کنند. در نتیجه با بررسی نتیجه نهایی آنالیز، می‌توان وضعیت سلامت آسانسور را سنجید و سریعاً جهت برطرف کردن خرابی‌ها اقدام کرد.

۲- آسانسور‌های هوشمند

جالب است بدانید بعضی از آسانسور‌ها به تلویزیون، گوشی‌های هوشمند و تکنولوژی‌های جدید مجهز هستند. برای مثال وقتی شما وارد آسانسور می‌شوید، صفحه نمایشگر برای شما روشن شده و به شما می‌گوید که جهت رسیدن به مقصد چگونه می‌توانید سریع‌ترین راه ممکن را انتخاب کنید. پس همانگونه که متوجه شدید در ساختمان‌های تجاری و بسیار بزرگ که رفت و آمد زیاد است، استفاده از آسانسور‌های هوشمند واقعاً عالی خواهد بود چون افرادی که وارد ساختمان می‌شوند بدون اینکه طبقه مورد نظر را به خود را گم کنند می‌توانند به راحتی به مقصد برسند.

۳- آسانسور‌های سبز

بهترین نوع آسانسور که سازگار با محیط زیست است، آسانسور سبز نامیده می‌شود. چرخ دنده‌ای که در داخل این قبیل آسانسور‌ها تعبیه شده است این امکان را فراهم می‌کند که حدود ۸۰% انرژی کمتری را نسبت به آسانسور‌های هیدرولیکی مصرف نمایند. از طرف دیگر سنسور‌هایی در داخل آسانسور تعبیه شده است که وقتی آسانسور استفاده نمی‌شود، به شکل هوشمند تمامی چراغ‌ها و حتی سیستم تهویه را خاموش می‌کنند تا انرژی بیهوده هدر نرود.

۴- آسانسورهای خورشیدی

به جرأت می‌توان گفت یکی از انواع آسانسور‌های جدیدی که در راستای حفظ منابع طبیعی مورد استفاده قرار گرفته و در واقع با هدف سازگاری با محیط زیست طراحی شده است، آسانسور‌های خورشیدی نام دارند. اگر ما بتوانیم تا حد امکان از انرژی‌های تجدیدپذیر همانند خورشید برای به کار انداختن وسایل برقی استفاده کنیم، قطعاً کمک بسیار زیادی به حفظ منابع خواهیم کرد. منبع تغذیه آسانسور‌های خورشیدی، همان نور خورشید است.

در مناطقی که تابش نور خورشید بسیار زیاد است، استفاده کردن از آسانسور‌های خورشیدی نسبت به سایر آسانسور‌ها بر‌تری دارد چرا که بدون آلودگی‌های زیست محیطی و بدون اینکه هزینه زیادی از نظر مصرف برق و تجهیزات الکتریکی مصرف کنیم، می‌توانیم از نور خورشید برای حرکت و جابجایی آسانسور استفاده نماییم.

آسانسور بدون موتورخانه
آسانسور بدون موتورخانه

۵- آسانسور بدون موتورخانه

در طراحی آسانسور‌های بدون موتورخانه اصلاً نیازی نیست که ما یک فضای مستقل را برای قرار دادن موتور و تابلو فرمان در نظر بگیریم. اگر ارتفاع ساختمان چندان زیاد نیست و محدودیت فضا داریم، می‌توانیم به سراغ آسانسور بدون موتورخانه برویم. در طراحی این سیستم، موتور داخل چاله زیر سقف و تابلو در کنار بالاترین توقف قرار داده خواهد شد. اگر نیاز است که بنا به شرایط کاری، آخرین توقف آسانسور بر روی پشت بام باشد، بنابراین می‌توانید از آسانسور بدون موتورخانه استفاده کنید.

استفاده از شستی لمسی برای آسانسور

اگر  آسانسور‌های قدیمی را نگاه کنید یک صفحه کلید برای انتخاب طبقه‌ها در داخل آسانسور وجود دارد. اما در انواع آسانسور جدید از شستی لمسی برای این منظور استفاده می‌شود. مسلماً کارایی شستی لمسی آسانسور نسبت به شستی‌های دکمه‌ای بالاتر است چون دکمه‌ها بعد از یک مدت فشار دادن، کارایی خود را از دست داده و در نتیجه مجبور هستیم که نسبت به تعمیر یا تعویض آن‌ها اقدام نماییم. ولی در مورد شستی‌های لمسی چنین مشکلی نخواهیم داشت. البته این احتمال وجود دارد که بعد از یک مدت قدرت تاچ صفحه کمتر شود که با تعمیر جزئی، این مشکل نیز برطرف خواهد شد.

نصب سیستم اطفاء حریق برای آسانسور

در طراحی انواع آسانسور جدید از سیستم اطفاء حریق برای افزایش ایمنی استفاده می‌شود. متأسفانه آتش سوزی یکی از بدترین اتفاقاتی است که در زمان رخ دادن با سرعت زیادی پیشروی می‌کند و اگر در این زمان بعضی افراد در داخل آسانسور باشند، جان خود را از دست خواهند داد چون درب آسانسور بسته است و راه فراری برای آن‌ها وجود ندارد. سیستم اطفاء حریق در آسانسور با این هدف طراحی شده است که بتوانیم ایمنی فضای داخلی کابین را افزایش دهیم.

البته یکی از چالش‌های نصب سیستم اطفا حریق در آسانسور این است که اگر آتش سوزی در زمان حرکت آسانسور اتفاق بیفتد، به دلیل جریان و فشار هوا که ناشی از حرکت آسانسور ایجاد می‌شود، تراکم دود داخل کابین افزایش پیدا کرده و بنابراین دتکتور‌ها با تأخیر می‌توانند حریق را شناسایی کنند. به همین علت سیستم اطفاء حریق جدید با قدرت تشخیص بسیار بالا نیاز است که مجهز به سنسورهای بسیار قوی باشد و با کمترین غلظت دود بتوانند فعال شوند.

کلام پایانی

در این مطلب مروری مختصر بر انواع سیستم آسانسور براساس مکانیسم عمل و انواع آسانسور جدید داشتیم. براساس نوع ساختمان، کارایی و ارتفاع آن باید از آسانسور‌هایی استفاده کنیم که دارای ایمنی بالا باشند. از طرف دیگر برای افزایش ایمنی آسانسور حتماً لازم است سیستم اطفای حریق نیز مورد استفاده قرار گیرد. به هر حال خطر آتش‌سوزی در ساختمان‌های تجاری بسیار بالا است و ممکن است در هر لحظه افرادی در داخل آسانسور حضور داشته باشند.

پیوند های اشتراک گذاری پست

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته‌های تازه